Składka podwojona

Jak było do przewidzenia, w dniu 21 października, uchwałą 38/22 NRL podniosła składkę członkowską. Czego nie można było już z kolei obstawiać u bukmacherów, zdecydowano się w ostatniej chwili na wysokość 120 zł, co jest podwojeniem daniny. Obniżono tylko wiek emerytów, od którego nie jest pobierana składka w żadnym przypadku- z 75r.ż na 70 r.ż. [o pozostawionym problemie składek emeryckich piszę w odrębnym wpisie] .

Składka musiała wzrosnąć zapewne, gdyż mniejsze izby nie utrzymałyby się , szczególnie w dobie inflacji. Ale nie musiała wzrastać dwukrotnie. I zapewne by nie wzrosła, gdyby nie fatalna decyzja , jaką zaproponował Zjazdowi Krajowemu w maju Samorząd Przyszłości, czyli ugrupowanie , które – jak samo często wskazuje- „przejęło izby”

Dobrze wyjaśnia to niżej zamieszczona grafika, a detale Czytelnik znajdzie w pierwszym wpisie , który pochodzi z 1 czerwca, w którym już wówczas wieszczyłem, że uchwała Zjazdu może spowodować, że składka wzrośnie bardziej niż trzeba. W tym sensie, Uchwałę 38/22 można uznać za naruszającą prawo. Do nakładania bowiem obowiązków (a płacenie składek jest ustawowym obowiązkiem) stosuje się zasadę proporcjonalności, której kryterium jest również to, czy nowy obowiązek jest istotnie niezbędny. No, źle się stało. Bez dwóch zdań.

WPIS Z 1 czerwca